JAKIE JEST ZASTOSOWANIE EPP

EPP, czyli spieniony polipropylen to tworzywo o wielu właściwościach i zastosowaniach. Coraz więcej branż poszukuje tego rodzaju wszechstronnych, nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Poznaj bliżej właściwości, zalety i zastosowania polipropylenu spienionego. Być może znajdziesz dzięki temu pomysł na wykorzystanie EPP w swojej działalności.

Podstawowe zalety polipropylenu spienionego (EPP) Spieniony polipropylen jest tworzywem, które w zależności od sposobu formowania może być niezwykle miękkie lub bardzo twarde a przy tym wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Do jego największych zalet, które decydują o tym, że tworzywo to znajduje tak wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, są przede wszystkim:

  • lekkość
  • duża wytrzymałość na zniekształcenia i uszkodzenia
  • łatwość w formowaniu
  • właściwości termoizolacyjne (świetna izolacja cieplna)
  • odporność na wysoką temperaturę oraz niska absorpcja wody i wilgoci
  • właściwości akustyczne (wysoki poziom wyciszenia)
  • dobrze amortyzuje wstrząsy
  • duży zakres gęstości (od 30 – 300 g/l)
  • wysoka jakość powierzchni (możliwość uzyskania faktury od porowatej po bardzo gładką)
  • chemiczna obojętność
  • podlega recyklingowi w 100%

EPP i jego zastosowania w różnych dziedzinach

Opakowania i pojemniki z EPP

Opakowania z polipropylenu spienionego znajdują szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Dzięki swoim termoizolacyjnym właściwościom świetnie sprawdzają się do przechowywania i utrzymywania odpowiedniej temperatury żywności.

Innym zastosowaniem EPP są opakowania ochronne na delikatne produkty (perfumy, przedmioty wymagające większej ochrony przed uszkodzeniem, np. urządzenia elektroniczne). Pojemniki, tacki i opakowania z EPP są często wykorzystywane w logistyce, ponieważ świetnie sprawdzają się w transporcie zabezpieczając znajdujące się w nich towary. To odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymywaniu czystości opakowania wielokrotnego użytku.

Części samochodowe z polipropylenu spienionego

W samochodach znajdziemy wiele komponentów i części wykonanych właśnie ze spienionego polipropylenu. Podstawową funkcją części samochodowych z EPP jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona pasażerów pojazdu. Dzięki niewielkiej wadze, części z EPP nie zwiększają ciężaru całkowitego pojazdu i są odporne na uszkodzenia, dlatego dają świetne wyniki w testach zderzeniowych.

Najczęściej z EPP wykonuje się zderzaki, podkładki pod stopy, obudowy, zagłówki, elementy amortyzujące, elementy bagażnika. Dzięki możliwości uzyskania różnych kształtów, wykonuje się nawet skrzynki na narzędzia czy konstrukcje siedzeń. Poszczególne elementy można w prosty sposób łączyć ze sobą (drutem, metalem i plastikowymi elementami) w celu wzmocnienia struktury.

Podobne zastosowanie EPP znajdziemy również w statkach i samolotach.

Obudowy, osłony w grzejnictwie, wentylacji, klimatyzacji

Dzięki możliwości łatwego formowania, z EPP tworzy się obudowy do urządzeń grzewczych. EPP stanowi świetną izolację i chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też przed hałasem, dlatego takie obudowy stosuje się często w budownictwie, wentylacji i klimatyzacji i sprzętach domowego użytku (np. jako osłony zaworów, wentylatorów, otuliny rur, izolator pompy w regulatorach ogrzewania). Bardzo często zamieszcza się w tych obudowach specjalne klapki umożliwiające dostanie się do urządzenia, w celu wykonania naprawy czy przeglądu. Odpowiednio wykonana obudowa z polipropylenu spienionego ma wpływ na zmniejszenie strat ciepła, świetnie amortyzuje i chroni, a przy okazji nadaje ładny wygląd i jest rozwiązaniem energooszczędnym.

Meble różnego rodzaju

Meble wykonane z EPP cechują się dużą lekkością, a przy tym niezwykłą wytrzymałością. Dzięki zaawansowanym technologiom, możemy uzyskać z EPP meble o dowolnych kształtach, nowoczesne i designerskie. Często stosowane są w przestrzeni użytkowej jako np. wygodne ławki, tworzy się z nich fotele, a nawet meble dla dzieci i foteliki samochodowe. Bardzo często są to również pojedyncze elementy (np. podłokietniki i zagłówki) w meblach wypoczynkowych. Zróżnicowanie kolorów pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu, a dodatkowo powierzchnie z EPP mogą zostać obite materiałem. Specjalne systemy mocowań (zatapiane lub wkręcane) ułatwiają montaż z innymi elementami (stelaże, ramy itp.).

Akcesoria sportowe

Produkty wykonane z EPP są lekkie i elastyczne, a zarazem sztywne i wytrzymałe. Dzięki tym właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w branży sportowej. Wykonuje się różnego rodzaju wałki, maty i piłki do ćwiczeń z EPP czy urządzenia do masażu. Ponadto z EPP produkuje się ochraniacze sportowe, elementy ochronne w butach, kaski rowerowe i inne.

Modele konstrukcyjne

pracowniach modelarskich znajdziemy wiele zastosowań dla EPP. Modele wykonane ze spienionego polipropylenu mogą być “formowane” (powstające w odpowiednich formach), wycinane z płyt EPP lub budowane od podstaw – poszczególne wycięte elementy modelu wymagają złożenia i sklejenia. Charakteryzują się świetnym odwzorowaniem kształtów, mogą mieć gładką lub nieco porowatą powierzchnię, są lekkie i odporne na uszkodzenia.

Powyższe zastosowania EPP są najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Jak widać, rozwiązania te można dostosować do każdej branży i prowadzonej działalności, przy czym ograniczeniem, co do produkowania nowych elementów / produktów z EPP jest jedynie nasza wyobraźnia! Dowiedz się więcej o polipropylenie spienionym (EPP) z naszych pozostałych artykułów!